Historia muralu #KlimatNaRówność

13 maja 2022 z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii we współpracy z Komisją Europejską w Polsce i Wrocławską Radą ds. Równego Traktowania odsłoniliśmy tęczowy mural #KlimatNaRówność przy ulicy Opolskiej 25. 

Prezentacja muralu była inauguracją WroPRIDE 2022 Wrocławskiego Festiwalu Dumy, jednak zanim do tego doszło, spotkały nas przykre niespodzianki. Nasz mural został zniszczony. Wandale wdarli się na rusztowania i zrujnowali kilkudniową pracę artystek.  

Ten wandalizm na chwilę złapał nasze serca – a potem, paradoksalnie – pokazał nam siłę sieci sojusznictwa i równości na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu, w Polsce i poza granicami kraju.  

Zareagowaliśmy i zareagowałyśmy szybko. Zwróciłyśmy się do Was o pomoc, otworzyliśmy zbiórkę na renowację muralu. W ciągu kilku dni, dzięki wsparciu niezliczonych osób, instytucji, mediów i organizacji zebraliśmy kwotę potrzebną do naprawy – 15 750 złotych. 

Mural w ekspresowym tempie został odnowiony i odbyło się zaplanowane otwarcie, którego główny ton był dla nas przewspaniały – słuchałyśmy, że osoby mieszkające we Wrocławiu są zdania, że na nasze kolory i różnorodność jest miejsce we Wrocławiu. I że nie pozwolą one na ich zamazywanie ani tym razem, ani żadnym kolejnym. 

 

Rozliczenie zbiórki: 

Pieniądze ze zrzutki zostały wypłacone i przeznaczone na cele opisane w zrzutce:

– naprawa muralu przez twórczynie – Red Sheels: 11070 zł 

– ochrona muralu w trakcie prac naprawczych: 2656 zł 80 gr 

Zgodnie z tym, co zapowiada_śmy reszta pieniędzy (2023zł 20 gr) została przeznaczona na działania statutowe, w tym opłacenie usług gwarantujących bezpieczeństwo i dostępność 14. Wrocławskiego Marszu Równości (w tym obecność ambulansu i meleksy dla osób z trudnościami w poruszaniu się). 

 

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie muralu. 

Skip to content