#BawSięDobrze - kampania

W kwietniu 2024 startujemy z kampanią #BawSięDobrze. Celem kampanii wlepkowej jest uświadomienie osobom odbiorczym, że dobra zabawa nie musi oznaczać przekraczania granic swoich czy innych. W ramach kampanii przygotowaliśmy materiał edukacyjny o tym, jak dbać o siebie i innych w trakcie koncertu, zabawy w klubie lub innych imprezach. Rozesłaliśmy wlepki oraz plakaty do zaprzyjaźnionych lokali. 

Kampania #BawSięDobrze przygotowana została współpracy z kolektywem pozqueer.

Jeśli chcesz, żeby materiały (wlepki i plakaty) trafiły do Was, napisz na adres: piotr.busko@kulturarownosci.org

O kampanii #BawSięDobrze

Bezpieczniejsza przestrzeń to taka, w której nie ma miejsca na wykluczenie i przemoc; bezpieczniejsza przestrzeń to taka, w której nie naruszamy granic innych osób, zarówno cielesnych jak i psychicznych; bezpieczniejsza przestrzeń to taka, w której każda osoba ponosi odpowiedzialność i konsekwencje za swoje działania; bezpieczniejsza przestrzeń to wzajemna zgoda, by w danej chwili i miejscu szanować i nie naruszać ustalonych zasad funkcjonowania;

Budując kulturę konsensualnej zgody i bezprzemocowej zabawy, warto jasno i bezpośrednio określić zasady, które według nas zapewnią bezpieczeństwo oraz komfort osobom, dla których ta przestrzeń jest stworzona. Działając jako stowarzyszenie dbające o soją społeczność oraz jako kolektyw, którego jedną z najważniejszych wartości jest inkluzywność, prowadzimy ciągły dialog z naszą publicznością oraz społecznością o tym, co sprawia, że czują się bezpiecznx. Na bazie licznych rozmów, analiz i doświadczenia stworzyxxśmy 5 uniwersalnych zasad dobrej zabawy w ramach projektu #BawSięDobrze !

5 zasad DOBREJ ZABAWY!

  1. Nie znaczy Nie!
    Słowo “nie” to pełne zdanie, słowo NIE to zdanie oznajmujące. Nie musisz nikomu się tłumaczyć, dlaczego mówisz NIE. Gdy usłyszysz NIE,  to po prostu znaczy NIE.
  2. Consent jest sexy!
    Zanim dotkniesz, zagadasz czy weźmiesz do tańca – zapytaj! Najfajniejsza zgoda to ta entuzjastyczna, która może być opatrzona uśmiechem. Pytanie jest sexy, zgoda jest sexy.
  3. Baw się dobrze! Tylko nie cudzym kosztem!
    Szanujmy swoje wzajemne granice, zarówno te psychiczne jak i fizyczne. To, co dla ciebie jest komfortowe, dla innej osoby wcale nie musi. Ważnym jest, by zawsze pamiętać o osobie obok. Pamiętaj, że to Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje działania.
  4. Zadbaj o swoją ekipę!
    Jesteś tu z ktosią? Pamiętaj, by zapytać co u nich! Dbajmy o siebie nawzajem i sprawdzajmy, czy czujemy się komfortowo i czy dalej chcemy się bawić. Czasami warto chwilę odpocząć i porozmawiać.
  5. Zgłaszaj przemoc!
    Widzisz, że obok ciebie dzieje się coś niebezpiecznego? Koniecznie daj znać o tym osobom organizatorskim, ochronie bądź osobom na barze. Nie bój się pytać też o pomoc dla Ciebie!

Projekt „Bezpieczne LGBT – ASERTYWNOŚĆ, WSPARCIE, WSPÓLNOTA” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Skip to content