Droga Darczyni / Darczyńco,
Droga Osobo Sojusznicza!

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dziękujemy za wsparcie naszych działań w tym trudnym 2020 roku. Chcemy Ci opowiedzieć, co robiliśmy i robiłyśmy w Kulturze Równości, w czym miałeś/miałaś swój udział.

Działamy we Wrocławiu od 7 lat na rzecz osób LGBT+, w obronie praw człowieka, na rzecz osób wykluczonych. Integrujemy, edukujemy, wspieramy. Staramy się zabierać głos w sprawach ważnych dla naszej społeczności. Prowadzimy Równe Miejsce – Centrum LGBT+ Wrocław, wokół którego koncentrują się nasze działania.

W tym roku zorganizowałyśmy kilkanaście wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych: “Rozmowy z panią psycholożką – o transpłciowości”, “Randkę z Kulturą Równości”, coroczną queerową imprezę karnawałową – Queernaval z występami Drag King oraz spotkania online w formie procesu grupowego czy cykl “Równe rozmowy”. W ramach Festiwalu Równych Praw między 25.09-04.10 w BWA Studio, Klubie Proza i Recepcji odbyły się: spotkanie z artystą Karolem Radziszewskim, ze stowarzyszeniem Asfera o aseksualności, z pisarzami/pisarkami o literaturze młodzieżowej LGBT+ oraz dwa wydarzenia performatywne: “Czytamy lesbijskie pożądanie” i “Dirty Talks Night – Queer Drag Show”. W Kinie Nowe Horyzonty współorganizowaliśmy pokazy dwóch filmów połączone z dyskusją.
W ostatnich tygodniach włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji, Międzynarodowego Dnia AIDS (spotkanie z Pawłem Świerczkiem “Blue i inne kolory – o filmowych obrazach wirusa HIV i AIDS”) oraz akcję Amnesty International – Maraton Pisania Listów.

Organizowaliśmy akcje bezpośrednie. W czerwcu była to duża manifestacja “Jestem człowiekiem nie ideologią”, w sierpniu – “Solidarne z Margot”. W obu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Pod koniec sierpnia podjęliśmy decyzję, że robimy 12. Wrocławski Marsz Równości stacjonarnie. Przez miesiąc organizowaliśmy go z grupą 60 wolontariuszy, we współpracy ze służbami, tak by było bezpiecznie dla wszystkich. Marsz uzyskał drugi rok z rzędu Honorowy Patronat Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. 3 października ulicami miasta przeszło 10 tysięcy osób, w 20 sektorach, w maseczkach, z zabezpieczeniami. Filmik z marszu można obejrzeć na naszym FB i YT.

W tym roku nie mieliśmy czasu na głębszy oddech po wysiłku festiwalowo-marszowym. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego 22 października wyrwał nas następnego dnia na ulice, dołączyłyśmy do ruchu społecznego – Strajku Kobiet. Uzbrojeni i uzbrojone w megafony, transparenty i flagi, protestujemy do dziś na ulicach Wrocławia i Warszawy. Przez pierwsze dwa tygodnie – codziennie. Policzyłyśmy, że byliśmy na ulicach kilkanaście razy. I nie przestajemy protestować.

W tym roku szczególną potrzebne było (i jest nadal) wsparcie psychologiczne osób LGBT+ i ich bliskich. W maju uruchomiłyśmy pomoc psychologiczną dla osób LGBT+, która przekształciła się w “Tęczowe pogotowie”, gdzie osoby w kryzysie mogą umówić się na bezpłatną konsultację z psychologiem, prawnikiem i transpłciową aktywistką. Do dziś pomoc uzyskało kilkadziesiąt osób LGBT+, przeprowadziliśmy ponad 90 konsultacji. Jesienią uruchomiliśmy też online grupę wparcia dla kobiet niehteronormatywnych w formie cyklu warsztatów “Kolory mocy” oraz grupę wsparcia dla młodych osób LGBT+ “Strefa młodych”. Obie grupy skończyły cykl spotkań w grudniu.

W ramach działań edukacyjnych kontynuowałyśmy projekt “Johanneum Novum – wspieranie dialogu międzykulturowego we wrocławskich szkołach”, który realizujemy w koalicji wrocławskich NGO-sów. W ramach projektu przeprowadziliśmy 18 warsztatów “Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja – reaguj!” dla młodzieży, z których skorzystało 360 uczniów i uczennic wrocławskich szkół.

Od trzech lat działamy w inicjatywie Proud@Work – co kwartał spotykamy się z grupami pracowniczymi wrocławskich korporacji i projektujemy wspólne działania. W tym roku przeprowadziłyśmy też szkolenia “How to be a LGBT+ ally” i “How to raise a child open for diversity” w EY, Credit Suisse, Brainly i Qiagen. Trzyletnia praca w sieci Proud@Work zaowocowała m.in. przyznaniem nam grantu przez TIDES Foundation na organizowanie akcji bezpośrednich i kampanii społecznych.

Co przed nami?

Uważamy, że zmiana społeczna musi zachodzić w małych społecznościach lokalnych i na tym skupimy naszą uwagę w najbliższych latach. Mamy pomysły na kolejne działania pomocowe i edukacyjnokulturalne. Ale najważniejszy projekt, nad którym pracowałyśmy w tym roku i który uzyskał dofinansowanie funduszy EOG (tzw. norweskich) to “Lokalna: sieć na rzecz akceptacji osób LGBT+” w programie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Startujemy w styczniu 2021. Przez dwa lata będziemy wspierać lokalnych liderów, liderki, organizacje i grupy nieformalne, które działają w naszym regionie na rzecz praw człowieka. Wzmocnimy ich kompetencje i stworzymy wspólną sieć. Przeprowadzimy kilkanaście wydarzeń edukacyjnych i kampanię społeczną w mniejszych  miejscowościach naszego regionu. Naszą organizacją partnerską jest FRI – The Norwegian Organization for Sexual and Gender Diversity z Oslo, z którą będziemy wymieniać dobre praktyki. O wszystkich działaniach w projekcie będziemy informować na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

Mamy nadzieję, że będziesz z nami. Jeśli chciałbyś/chciałabyś włączyć się bezpośrednio w nasze działania, masz jakieś sugestie czy komentarze, czekamy na wiadomość. Bądźmy w kontakcie.

Razem możemy więcej!

Z tęczowymi pozdrowieniami,
Zespół Kultury Równości

Jak nas wspierać?
Przelewem na konto: PL 44 1140 2017 0000 4602 1300 6683 | tytuł: darowizna na cele statutowe
Możesz też stworzyć własną zbiórkę na Facebooku.


Dziękujemy!

Skip to content