O queerowej historii Wrocławia w drugim odcinku podcastu "Równe rozmowy"

Odcinek 02 – O queerowej historii Wrocławia z Lilianą Zeic i Mathiasem Foitem

W drugim odcinku podcastu “Równe rozmowy” znów wybieramy się w podróż wehikułem czasu. Cofniemy się do Wrocławia początków XX wieku, do 1906 roku, w którym do naszego miasta przybyła “fałszywa narzeczona”, hrabina Alma Dina de Paradeda. O życiu i śmierci tej nietuzinkowej, nienormatywnej genderowo postaci opowiadają Liliana Zeic, historyczka sztuki, artystka wizualna, autorka baśni i performance’u “Sosna z sześcioma rękami”, opowiadających o losach hrabiny Diny. Drugim gościem jest Mathias Foit historyk badający queerową historię byłych terenów niemieckich, którego tekst o de Paradedzie ukazał się w 80 numerze magazynu “Replika”.

Wybierzcie się z nami w tę queerstoryczną opowieść, poznajcie lepiej historię Wrocławia, która jest pełna postaci ze społeczności LGBT+ i nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać.

Zapraszamy do słuchania!

Podcast do osłuchania na naszej stronie, a także w aplikacjach podcastowych i YouTubie. Podoba Ci się nas podcast? Zazubskrybuj!

Słuchaj „Równych rozmów” na Spotift Anchor.fm

„Równe rozmowy” jest podcastem współfinansowanym ze środków gminy Wrocław w ramach realizacji zadania publicznego „Tożsamość kulturowa i dialog wartością lokalnej wspólnoty Wrocławian 2021” w ramach Programu „Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego” 2018-2022 w projekcie „Lokalnie, różnorodnie, wspólnie. Rozmawiamy o różnorodności na Przedmieściu Oławskim”. www.wroclaw.pl
Skip to content