#TyMówiszJaCzuję - kampania o tym jak mówić, by nie wykluczać

W czwartek 17 listopada wystartowaliśmy_łyśmy z małą kampanią pod hasłem #TyMówiszJaCzuję – w której uczymy jak mówić, by nie wykluczać.

Temat płci, zaimków, końcówek jest traktowany jako bardzo gorący i kontrowersyjny. Wikłany jest też w polityczne podziały. Tymczasem mówienie bez wykluczeń to podstawa szacunku. I o tym jest kampania #TyMówiszJaCzuję.

W naszej akcji wykorzystujemy hasło kampanii Rady Języka Polskiego „Ty mówisz, ja czuję. Dobre słowo, lepszy świat”.

Akcja startuje na kilka dni przed Kampanią 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Płeć rozumiemy szeroko jako spektrum różnych tożsamości i doświadczeń. Ofiarami przemocowych zachowań są także osoby transpłciowe i niebinarne. A głównie przemoc wobec nich wyrażona jest w słowach, które ranią, języku, który krzywdzi.

Badania pokazują, że język równościowy, włączający robi różnice, znacząco poprawia poczucie bezpieczeństwa osób LGBT+. Przykładowo używanie właściwego imienia w stosunku do młodej osoby transpłciowej zmniejsza: objawy depresyjne o 71%, myśli samobójcze o 34%próby samobójcze o 65%. Obok dych statystyk nie można przejść obojętnie. To jak mówimy, realnie wpływa na czyjeś życie.

Akcja #TyMówiszJaCzuję zbiera dobre praktyki, jak zwracać się do osób z szacunkiem, respektując zaimki i imię, które osoba stosuje. 

Kampania będzie miała swoją odsłonę w Internecie i off-linie.

Przygotujemy pakiet: ulotka ze wskazówkami, jak mówić by nie wykluczać i wlepki wizytówki z zaimkami, by jeszcze łatwiej było nam mówić do siebie z szacunkiem. Materiały zostaną rozesłane do organizacji zrzeszonych w Lokalnej Sieci na rzecz akceptacji. 

W Internecie pojawią się filmy opatrzone #tymowiszjaczuje, które pokazują jak mówić i nie wykluczać. 

Jak możesz się zaangażować w kampanię?

  1. Nagraj swoja rolkę lub relację o tym jakich zaimków używasz, o tym jak się do Ciebie zwracać. Zrób swoją wideo wizytówkę i wrzuć ją do sieci z z hashtagiem #tymowiszjaczuje
  2. Śledź rolki, relacje i video opatrzone #tymowiszjaczuje, jeśli podobają Ci się treści, które zobaczysz, udostępnij dalej.
  3. Uważasz, że w Twoim otoczeniu osoby powinny zapoznać się z treścią naszej broszury dobrych praktyk, o tym jak mówić, by nie wykluczać? Napisz do nas na kontakt@kulturarownosci.org – wyślemy do Ciebie pakiet ulotek i wlepki z zaimkami. 

W kampanię #TyMówiszJaCzuę włączone są organizacje z województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego, zrzeszone w Lokalnej Sieci na rzecz akceptacji osób LGBT+.

O kampanii #TyMówiszJaCzuję
Broszura dobrych praktyk, jak mówić, by nie wykluczać:

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Skip to content