W dniach 29 marca – 2 kwietnia 2022 roku odbyłyśmy wizytę studyjną w Oslo w naszej partnerskiej organizacji FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold.
Pierwszy dzień spędziliśmy i spędziłyśmy w Urzędzie Miasta. Spotkaliśmy burmistrzynię Ordfører Marianne Borgen, która opowiedziała nam o pracy nad miejskim planem „Proud and Free”. Następnie Rina Mariann Hansen przestawiła nam szczegóły swojej pracy jako miejskiej Ministry zajmującej się tematem wdrażania polityki równościowej w mieście. Na koniec spotkaliśmy się z przedstawicielami miejskiej rady ds. równości.
Każde spotkanie było inspirujące. Poszerzyło naszą perspektywę na to, co i w jaki sposób możemy osiągnąć, współpracując z urzędem miasta.
Po intensywnej pracy wybraliśmy się na spacer wzdłuż fiordu, nad którym leży Oslo. Naszymi przewodnikami byli Stein Runar i Marc, którzy opowiedzieli nam o historii miasta, o queerowych kontekstach i Oslo Pride.
W czwartek i piątek odbyliśmy bardzo inspirujące spotkania w siedzibie FRI. Od Inge Alexander Gjestvang, prezesa organizacji, dowiedzieliśmy się nie tylko o FRI, ale wyzwaniach, z którymi mierzą się osoby ze społeczności nawet w tak otwartym społeczeństwie jak norweskie. Następnie Hanna Christopersen opowiedziała nam o inicjatywie „Rainbow Lighthouse”, znaku jakości, który można zdobyć dzięki szkoleniom i wprowadzeniu polityki równościowej w miejscu pracy. Ten program jest kierowany głównie do instytucji miejskich i publicznych, finansowany ze środków publicznych. Na kolejnym spotkaniu poznaliśmy Omara Orhan Akhtara i program Pink Competency School. To szkolenia adresowane dla nauczycieli i kadry w opiece medycznej, których celem jest zwiększenie ich kompetencji antydyskryminacyjnych i rozumienia różnorodności. Ten program dotowany jest m. in. z norweskiego Ministerstwa Edukacji. Ostatnie spotkanie odbyłyśmy z Torill, nową prezeską oddziału FRI w Oslo, która oprócz tego, że kieruje organizacją, prowadzi tęczowy chór. Rozmawialiśmy o tym, jak budować społeczność.
Wieczorem wybraliśmy się podziwiać malarstwo w Muzeum Muncha i fiord, nad którym stoi nowoczesny gmach muzeum.
Piątek zaczęliśmy od spaceru na skocznię narciarską. Naszym przewodnikiem był Flatø Nils-Erik, który przez lata pracował w Holmenkollen. Ostatnie popołudnie spędziliśmy na sesji self-care i collective care z Koyote i Lucasem z zaprzyjaźnionej organizacji Queer World.
Wróciłyśmy zainspirowane i w gotowości do dalszej pracy. Wymieniliśmy doświadczenia, poznaliśmy inne perspektywy i poznaliśmy nowych partnerów i przyjaciół do wspólnych działań. Nie ma idealnych miejsc na świecie, ale odwiedzając Oslo, poznaliśmy świat, w którym osobom z naszej społeczności po prostu żyje się lepiej. Działamy, żeby i tu nas tak wyglądała rzeczywistość.
Dziękujemy FRI za świetny program tej wizyty. Oprócz pracy mieliśmy też czas na spędzenie czasu razem, poznanie się, pooddychanie norweskim powietrzem, jedzenie w przemiłych miejscach. Dziękujemy Monica Bothner i Flatø Nils-Erik za opiekę i cieszymy się, że mogliśmy dzielić te doświadczenia z Tolerado.
Wizyta studyjna w Oslo odbyła się w ramach projektu „Lokalna: sieć na rzecz akceptacji osób LGBT+”
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.