Warsztaty samoobrony i asertywności WenDo dla kobiet z niepełnosprawnością.

Zapraszamy na bezpłatny warsztat asertywności i samoobrony dla osób z niepełnosprawnością! Będziemy na nim pracować z kobietami, w tym osobami LBTQ z niepełnosprawnością.
 
Przez osoby LBTQ rozumiemy osoby: z doświadczeniem socjalizacji do roli kobiety, utożsamiające się jako :lesbijki, osoby biseksualne, niebinarne, queer, transpłciowi mężczyźni i kobiety.
Jeśli nie masz pewności, czy należysz do tej grupy – śmiało napisz do nas na adres: anna.smarzynski@kulturarownosci.org . 
 
Warsztat realizowany jest w ramach projektu „Przełamując tabu”.
WenDo jest drogą kobiet (Wen – skrót od ang. women – kobiety, Dō – jap. droga). WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet*, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Od „zwykłej” samoobrony różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. Jest jedyną w Polsce metodą samoobrony uwzględniającą perspektywę płci społeczno – kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną. W kontekście społeczno-politycznym uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, kolor skóry, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i in. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.
 
Na warsztacie:
  • dowiesz się czym jest przemoc i jak na nią reagować;
  • dowiesz się, jak zachować się, gdy ktoś stosuje przemoc;
  • będziesz praktykować jak mówić “nie”;
  • wzmocnisz pewność siebie;
  • będziesz praktykować skuteczną samoobronę w różnych sytuacjach;
  • stworzymy przestrzeń, abyś poczuł/a swoją siłę;
  • stworzymy bezpieczną przestrzeń, żebyś mogła/ł doświadczyć zrozumienia i wspólnoty.
 
Tu możesz się zapisać, klikając w formularz i wypełniając go. Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/C1niWmwbs4wMbRAJ9
 
Rekrutacja trwa do 3.11.2022.
 
Jeśli masz problem z wypełnieniem formularza, napisz komentarz lub wiadomość do nas lub zadzwoń na numer:
797 721 189
 
Warsztat będzie odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2022 roku. W pierwszy dzień pracujemy 6 godziny od godziny 10:00 do godziny 16:00, i tak samo w drugi dzień. Nie można zapisać się tylko na jeden dzień. Będziemy pracować w grupie 10-12 osób.
 
O metodzie WenDo:
Nasza metoda nazywa się WenDo i oznacza “Drogę kobiet”.
𝗖𝘇𝘆𝗺 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗪𝗲𝗻𝗗𝗼?
Warsztaty WenDo wymyśliły kanadyjskie migrantki, kobiety 60 lat temu. Miały dość przemocy, bicia, wyzywania i traktowania ich gorzej. Widziały, że nikt nie chce im pomóc, więc pomyślały, że muszą obronić się same. Stworzyły metodę WenDo opartą na różnych sztukach walki, ich umiejętnościach i swoich doświadczeniach. Zauważyły, że oprócz samoobrony fizycznej, w skutecznej samoobronie, kluczowa jest samoobrona psychiczna.
Jeśli odczuwasz w swoim życiu bezradność wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu – to ten warsztat jest właśnie dla ciebie.
 
𝗗𝗹𝗮 𝗸𝗼𝗴𝗼 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗪𝗲𝗻𝗗𝗼?
WenDo jest dla osób w każdym wieku i w każdym stopniu sprawności. WenDo dostosuje się do tego, co możesz. Pracujemy z ruchem, oddechem, głosem, dostosowując się do potrzeb i możliwości osób uczestniczących.
Na warsztacie uczymy się też jasno mówić, czego potrzebujemy, co czujemy, co myślimy, Uczymy się bronić swoich granic i pokazywać, że nie pozwalamy na ich przekraczanie.
WenDo może Ciebie wesprzeć w rozwiązywaniu konfliktów, zmniejszeniu obaw, poczucia winy i wstydu, w wyjściu poza stereotypy i uprzedzenia.
 
𝗠𝗲𝘁𝗼𝗱𝘆 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆:
W czasie zajęć ćwiczymy samoobronę fizyczną w sposób dostosowany do każdej osoby. Już pracowałyśmy z osobami z niepełnosprawnością, więc ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki, krzyk będą zawsze dostosowane do tego, co możesz i co chcesz zrobić.
Pracujemy też nad pewnością siebie. Odgrywamy scenki, dyskutujemy, pracujemy z oddechem i ciałem.
 
𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁 𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗶:
Anna Piotr Smarzyński– była fotografka, animatorka kultury, aktywistka społeczny związaną z Wrocławiem. Założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości i organizator Wrocławskich Marszów Równości. Jest osobą zaangażowaną społecznie, w szczególności angażuje się w ruch LGBTQ. Prowadziła naukę fotografii w ramach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, poza tym zajmuje się edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową, a od 2016 roku jest osobą trenerską Wendo. Ukończyła również Holistyczną Szkołę Trenerów.
 
Destina Kuliś – feministka, pedagożka specjalna, certyfikowana trenerka WenDo, od lat całym sercem związana ze Stowarzyszeniem Twoje Nowe Możliwości. Trenerka aktywności i trenerka pracy, z różnorodnym doświadczeniem w asystenturze funkcjonalnej – zdobywała Koronę Gór Polski z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności, biegła bieg Rzeźnika z głuchoniewidomym przyjacielem, przejechała na tandemie z osobą głuchoniewidomą z Polski przez Litwę, Łotwę do Helsinek. Sojuszniczka osób LGBTQIA, całym sercem wierzy w moc różnorodności i równości.
 
Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. 
Skip to content