"Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej". Spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską wokół premiery książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (wyd. Krytyka Polityczna).
Spotkanie prowadzi Dorota Majka-Rostek.
 
Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach. Joanna Ostrowska w swojej pionierskiej pracy badawczej przełamuje to tabu.
 
Chcemy poznawać i opowiadać historię prześladowań osób homoseksualnych, bo bez niej obraz II wojny jest niekompletny. Upowszechnianie tej historii jest też częścią budowania i przeżywania naszej nieheteronormatywnej tożsamości.
 
Zapraszamy 13 kwietnia 2021 (wtorek) o g. 18.00.
Spotkanie odbędzie się klubie Proza bez udziału publiczności. Zapraszamy na transmisję na kanałach FB organizatorów.
 
O autorce: dr Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Najważniejsze miejsce w jej badaniach zajmują zapomniane ofiary III Rzeszy oraz próba przywrócenia pewnych wątków pamięci o drugiej wojnie światowej, które zostały po latach wyparte przez oficjalną narrację. Do tej pory opublikowała na ten temat dwie książki: „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (Marginesy, 2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Der Mauthauen-Memorial Forschungpreis oraz „Mój Führerze. Ofiary przymusowej sterylizacji na Dolnym Śląsku w latach 1934–44” (Ośrodek Karta, 2020).
 
O prowadzącej: dr hab. Dorota Majka-Rostek – socjolożka, kierowniczka Zakładu Płci i Rodziny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka wielu publikacji naukowych na temat społecznych aspektów homoseksualności.
 
Partnerzy wydarzenia: Krytyka Polityczna, Wrocławski Dom Literatury, Klub Proza
Skip to content